В Україні проведуть масштабну пенсійну реформу, всі виплати перерахують: з’явилась нова формула

В Україні з’явився проєкт пенсійної реформи, розроблений Мінсоцом.

Документ опублікували на сторінках Федерації профспілок. Він зачепить усіх українців: і тих, хто ще працює, і тих, хто вже отримує пенсію. Реформа за своїми масштабами навіть перевищила останні зміни 2017-го. Цього разу в Мінсоцполітики пропонують не просто скорегувати формулу розрахунку пенсій: її кардинально змінюють.

Офіційно документ ще не презентували, однак в опублікованих документах також є пояснювальна записка. У ній ідеться про те, що вже в липні можуть розпочатися наймасштабніші зміни в пенсійній системі країни. Найбільше це вплине на тих, хто вже давно отримує пенсії. Їм не просто проведуть індексацію: виплату перерахують за новою формулою.

Про те, як змінять пенсійну систему й до чого готуватись українцям, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Чим нова пенсія відрізнятиметься від старої

Зараз в Україні для всіх (окрім “спеціальних пенсіонерів” типу прокурорів, суддів, силовиків) пенсію рахують за формулою: стаж у роках множать на 1%, на середню зарплату по країні за три останні роки та на співвідношення власної зарплати до середньої. Наприклад, якщо у вас є 35 років стажу та все життя ви отримували середню зарплату, на пенсії ви зможете отримати 35% від середньої зарплати за три останні роки (це 4745 грн).

Головна проблема полягає у тому, що середня зарплата за три останні роки через 10 років буде в рази вищою. Щорічна індексація не дозволяє повністю компенсувати таке “застарівання”. “Через це сума пенсійної виплати в окремих пенсіонерів може складатися з основного розміру пенсії (страхової пенсії), який становить менш як 10%, а понад 90% суми – з надбавок і доплат, встановлених у різні періоди”, – йдеться в пояснювальній записці.

Реформа зачепить всіх українців. Найбільше це вплине на тих, хто вже давно вийшов на заслужений відпочинок. Нова формула матиме такий вигляд:

  • пенсія = базова пенсія + страхова пенсія;
  • базова пенсія = 30% мінімальної зарплати після оподаткування (зараз 6160 грн). Це 1848 грн;
  • страхова пенсія = кількість зароблених балів × 30% × середню зарплату за минулий рік / 4200. З 35 роками стажу та середньою зарплатою це 4292 грн.

Отже, за старою формулою із середньою зарплатою та 35 роками стажу можна було отримати пенсію у розмірі 4745 грн, а за новою формулою – 6140 грн (4292 + 1848). Але таких пенсій очікувати не варто.

Річ у тому, що коштів на таке підвищення немає. Тому в проєкті закону прописали: “у період по 28 лютого 2030 року застосовується коригуючий коефіцієнт фінансової стійкості, який застосовується при визначенні вартості одного бала з дати набуття чинності цим законом та щороку з 1 березня”. Тобто поки що пенсії будуть нижчими, щороку уряд має рахувати, на яку пенсію вистачить коштів і, виходячи з цього, встановлювати коефіцієнт. За підрахунками OBOZ.UA, найближчими роками встановлений коефіцієнт має фактично “прирівняти” стару та нову формулу.

Пенсії, призначені за останні кілька років (і які призначатимуть після ухвалення реформи), дуже не зміняться. При тому у 80% українців, які вже щонайменше кілька років перебувають на пенсії, очікується значний перерахунок виплати.

Як підрахують кількість балів

Нова формула розрахунку пенсії буде прив’язана до мінімальної та середньої зарплати й складатиметься з двох частин: базової та страхової. Базова – 30% від мінімалки (після оподаткування). “Страхова” частина рахуватиметься у балах. Бали залежатимуть від стажу та зарплати. Умовно, якщо працювати 35 років із середньою зарплатою, за кожен місяць можна буде отримати 10 балів. Отже, 35 років із середньою зарплатою дадуть українцям 4200 балів.

У статті 19-й проєкту закону прописали “порядок обчислення суми балів”. Зараз замість балів у формулі використовують коефіцієнт оцінки стажу й коефіцієнт оцінки зарплати. Тепер увесь стаж і зарплату переведуть у бали. Для цього сплачені з вашої зарплати внески поділять на внески, які ви б мали сплатити із середньої зарплати й помножать на 10. Наприклад, якщо внесок із середньої зарплати за місяць становить 4 тис. грн, рівно стільки за вас і заплатив роботодавець, то ви отримуєте 10 балів. Якщо ваша зарплата була вдвічі вищою за середню – 20 балів, а якщо вдвічі меншою – 5 балів.

Отже, “середньостатистичний” українець, який працював 35 років і впродовж усієї кар’єри, з першого до останнього дня, отримував середню зарплату, може заробити 4200 балів (10 балів за місяць, 120 балів за рік та 4200 балів – за 35 років). Тут є певний ризик: середню зарплату встановлюватиме Пенсійний фонд. І якщо зараз ПФУ використовує середню зарплату, з якої сплачено внесок, то за новим правилами – “порядок встановлюється ПФУ з погодженням Мінсоцу”. Згідно з останніми даними ПФУ (за вересень 2024-го), середня зарплата становить 18 020 грн.

Як рахуватимуть бали

Пенсійний вік: очікується два нововведення

З 1 січня 2028-го вийти на пенсію можна буде в будь-якому віці за наявності 40 років стажу. Наприклад, якщо ви почали працювати з 16 років і працювали постійно без перерв на навчання, вийти на пенсію ви зможете в 56 років (через 40 років стажу). Однак такі ситуації – скоріше виняток. Навіть якщо почати працювати з 20 років без перерв, на пенсію можна буде вийти лише в 60.

Якщо вам не вистачає стажу для пенсії (треба мати щонайменше 15 років, і тоді пенсія буде з 65 років), то ви можете вийти на заслужений відпочинок, маючи 1440 балів. Тобто ви можете вийти на пенсію в 65 років, якщо маєте:

  • від 15 років стажу – будь-яка зарплата (але не менша за мінімальну);
  • 14 років стажу – з зарплатою, розмір якої складає 85,7% середньої (станом на вересень 2024-го це 15,4 тис. грн);
  • 13 років стажу – з зарплатою від 92,3% середньої (станом на вересень 2024-го це 16,6 тис. грн);
  • 12 років стажу – із середньою зарплатою (станом на вересень 2024-го це 18 тис. грн);
  • 11 років стажу – з зарплатою розміром 109% середньої (станом на вересень 2024-го це 19,6 тис. грн);
  • 10 років стажу – з зарплатою в 1,2 середньої (станом на вересень 2024-го це 21,6 тис. грн);
  • 9 років стажу – з зарплатою в 1,33 середньої (станом на вересень 2024-го це 24 тис. грн);
  • 8 років стажу – з зарплатою в 1,5 середньої (станом на вересень 2024-го це 27 тис. грн);
  • 7 років стажу – з зарплатою в 1,7 середньої (станом на вересень 2024-го це 30,6 тис. грн);
  • 6 років стажу – з зарплатою у 2 середні (станом на вересень 2024-го це 36 тис. грн);
  • 5 років стажу – з зарплатою у 2,4 середньої (станом на вересень 2024-го це 43,2 тис. грн);
  • 4 роки стажу – з зарплатою в три рази вищою від середньої (станом на вересень 2024-го це 54 тис. грн);
  • 3 роки стажу – з зарплатою в чотири рази вищою від середньої (станом на вересень 2024-го це 72 тис. грн).

Правила щодо вимог для стажу не зміняться. Вони становлять:

Рік виходу на пенсію Мінімальний стаж для виходу на пенсію у 60 років Мінімальний стаж для виходу на пенсію у 63 роки Мінімальний стаж для виходу на пенсію у 65 років
2024 31 рік 21 рік 15 років
2025 32 роки 22 роки 15 років
2026 33 роки 23 роки 15 років
2027 34 роки 24 роки 15 років
2028 35 років 25 років 15 років

А ось пенсії суддів не зміняться. У документі йдеться про те, що пенсія “служителя Феміди” буде розділена на дві частини. Солідарна частина (невеликий розмір, порахований як у всіх), яка виплачуватиметься з бюджету ПФУ, та “спеціальна” частина, яка платитиметься з Державного бюджету.

В Україні проведуть масштабну пенсійну реформу, всі виплати перерахують: з'явилась нова формула

Як перерахують старі пенсії

Березневу індексацію у 2025-му не скасовують, однак уже в липні всі пенсії можуть перерахувати за новою формулою. Який розмір прибавки очікується, поки що не відомо. З наступного року, якщо реформу ухвалять, пенсію в березні 2026-го вже не будуть індексувати, а щоразу перераховуватимуть за новою формулою. Це дозволить уникнути “застарівання”. Нові пенсіонери отримуватимуть стільки ж, як і ті, хто вийшов на заслужений відпочинок раніше.

Проте головну проблему пенсійна реформа не вирішує: демографічну та економічну. Станом на 1 січня 2024 року в Україні співвідношення тих, хто працює, і пенсіонерів уже становило один до одного. Аби пенсійна реформа стабільно працювала, а пенсії перерахували без коефіцієнта, українцям необхідно знайти близько 4 млн нових працівників, які сплачуватимуть податки та внески у ПФУ. При цьому з тих осіб, які сьогодні сплачують внески, 1,9 млн платять їх лише з мінімальної заробітної плати. За більшу частину застрахованих осіб внески сплачуються із заробітної плати, розмір якої менший за середній.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *