Як перерахують зарплати та пенсії в Україні з 1 січня: все, що потрібно знати про нові соцстандарти
В Україні 2025 року не підвищуватимуть мінімалку та прожитковий мінімум. У результаті реальні доходи найбільш незахищених категорій – тих, хто отримує мінімальні зарплати та пенсії, з урахуванням інфляції значно скоротяться.
Про те, якими будуть зарплати та пенсії наступного року, читайте в матеріалі OBOZ.UA.
Погана новина: мінімальну зарплату заморозять. Можливо, так триватиме три роки
Бюджет на 2025-й не передбачає жодної індексації соціальних стандартів. Ані мінімалку, ані прожитковий мінімум (а разом з тим і мінімальну пенсію) підвищувати не планують. Тож українців із мінімальними доходами очікує складний рік. Реальний рівень доходів може суттєво скоротитись, бо номінальна зарплата для тих, хто отримує мінімалку, не зросте, а ціни при цьому можуть підвищитись на 6,9%.
Ще кілька місяців тому в Бюджетній резолюції уряд передбачив, що мінімалку та прожитковий мінімум заморозять аж на три роки. Це може стати найбільш жорстким обмеженням зростання соціальних стандартів за останні роки чи навіть десятиріччя. За даними Мінсоцу, в Україні мінімальну зарплату отримують 1,9 млн осіб.
Якась частина з них – це ті, хто насправді на мінімалку не живе, а решту зарплати отримує в конверті. Однак разом з тим є і українці, які дійсно отримують мінімалку. Передусім це працівники бюджетних сфер, працівники в невеликих населених пунктах.
Зараз на Єдиному порталі вакансій близько 10,3 тис. вакансій із зарплатою у 8000 грн. Йдеться не тільки про роботу в селах. Наприклад, таку зарплату пропонують продавцю у Вінниці, двірнику в Херсоні. Кочегарів, слюсарів, поштарів, сторожів, медичних сестер, підсобних робітників, бібліотекарів і ще десятки різних спеціалістів шукають на мінімалку.
Мінімальна зарплата в Україні не виконує своє основне призначення – не забезпечує працюючих тим рівнем доходів, який щонайменше б забезпечив можливість платити за мінімальний набір товарів та послуг. Найлегший спосіб визначити рівень бідності: порівняти доходи з фактичним прожитковим мінімумом (це той, що порахували за актуальними цінами).
Мінімальна зарплата не може бути меншою за фактичний прожитковий мінімум. Наступного року фактичний прожитковий мінімум може бути на рівні більше 10 тис. грн (з розрахунку фактичних цін на споживчу корзину), тоді як мінімалка буде лише на рівні 8 тис. грн.
Тобто всі, хто працює повний робочий день та отримує гарантований державою мінімум, буде перебувати далеко за межею бідності. В Україні спостерігається високий рівень інфляції (цього року буде менше 10%), тому якщо мінімалка не зростатиме хоча б на цей рівень, реальні доходи найбідніших українців знижуватимуться.
Ще один спосіб рахувати мінімалку – порівнювати із середньою зарплатою. Достатньо високою (цього прагнуть у ЄС) мінімальна зарплата вважається, якщо її розмір сягає від 60% середньої по країні. В Україні наступного року мінімалка може бути лише на рівні близько 32,7%.
Заморожування мінімалки начебто має допомогти заощадити бюджетні кошти. Однак насправді досвід минулих років показує: піднімаючи мінімалку, також можна збільшити і бюджетні надходження. Яскраве підтвердження цьому: досвід 2017-го, коли мінімальну зарплату збільшили одразу вдвічі – з 1600 до 3200 грн. Разом з цим інфляція за 2017-й була всього на 1,3 в.п. вищою, ніж роком раніше. А вже через рік опустилась до цільового показника менш як 5%.
Натомість доходи місцевих бюджетів зросли на 38%, податкові надходження до загальної скарбниці – на 23%. Крім того, це стимулювало зростання економіки додатково на 0,5% ВВП та дозволило збільшити бюджет Пенсійного фонду на 51 млрд грн. Відмовляючись від підвищення мінімалки, Україна фактично грає на користь сірого бізнесу, який прагне мінімізувати податкові платежі і тому показує офіційно мінімальну зарплату. Крім того, низька мінімалка заважає Україні бути конкурентноздатною. Наприклад, у сусідній Польщі мінімалка з 1 січня 2025-го становитиме 4626 злотих брутто. Це 3483,51 злотих нетто після сплати всіх податків (35 183 грн).
Не підвищуватимуть і мінімальні пенсії
Наступного року в Україні також заморозять прожитковий мінімум, зокрема для осіб, що втратили працездатність. У результаті не переглядатимуть мінімальний розмір пенсії, а також розмір виплати за понаднормовий стаж. Зараз мінімальна пенсія в Україні становить 2361 грн. Такою вона залишиться і наступного року.
При цьому фактичний розмір прожиткового мінімуму в цінах листопада для пенсіонера становить 6367 грн. Тобто всі, хто отримує менше, вже зараз перебуває за межею бідності. Вінницька область – одна з семи, де розмір середньої пенсії менший за 5 тис. грн. Вікторія Вєлькє, голова “Асоціації пенсіонерів Поділля” (розташована у Вінниці), розповідає: “Історії про те, як люди виживають на 2,3-2,4 тис. грн, просто дивують”. Хтось із пенсіонерів здає кімнату, хтось просить допомоги у родичів. Однак “це завжди історії виживання”, додає жінка. Наступного року пенсіонери з мінімалкою опиняться ще в гіршому становищі.
Міністерка соцполітики Оксана Жолнович в інтерв’ю OBOZ.UA розповіла: якщо пенсійну реформу вдасться провести, пенсія не залежатиме від прожиткового мінімуму. Дійсно, у новій формулі розрахунку пенсійної виплати (діятиме, якщо буде ухвалено реформу), пенсію прив’яжуть до середньої зарплати по країні. При тому перерахують усі пенсії.
Крім того, у березні 2025-го відбудеться традиційна індексація пенсій. Згідно з оцінками НБУ, інфляція в 2024-му буде на рівні 9,7%. Тобто половина цієї суми складе 4,85%. Водночас середня за три роки динаміка зарплат становитиме 12,7%. Половина цієї суми – 6,35%. У результаті індексація за дуже приблизними розрахунками може бути на рівні 11%.
Індексація передбачена в бюджеті та обов’язкова за чинним законом. Тому навіть якщо уряду вдасться реалізувати пенсійну реформу, спочатку всі пенсії проіндексують у березні. Традиційно підвищення відчують на собі не всі пенсіонери. Частина пенсіонерів залишиться без підвищення.
Comments (0)