Квартира в Москві і дружина з зарплатою в рублях: спливли скандальні дані про “слугу” Каптєлова. Хто він і за що голосував
Народний депутат від “Слуги народу” Роман Каптєлов, що пройшов до Верховної Ради по мажоритарці від Павлограда на Дніпропетровщині і нині входить до бюджетного комітету, не згадав у декларації, що його дружина й діти живуть у Росії. Родина нардепа володіє нерухомістю в Москві, а його дружина отримує зарплату від державної установи у столиці держави-агресорки.
“Московські таємниці” “слуги” Каптєлова викрили розслідувачі проєкту “Схеми”. Вони також вказали на подорожі нардепа за кордон, що дивним чином збіглися з поїздками його дружини з Росії до Туреччини.
“Слуга” Каптєлов та його погляди
Нардеп від “Слуги народу” Роман Каптєлов ще за кілька років до того, як потрапив до Верховної Ради, мав інше прізвище: тоді він був Мігрін.
Каптєлова-Мігріна вже не один рік багато що пов’язує з Росією. Зокрема, він навчався у Москві: як зазначено на сайті партії “Слуга народу”, закінчив Російський державний соціальний університет за спеціальністю “Політологія”.
У 2012-му році під прізвищем Мігрін опублікував статтю у збірнику матеріалів для конференції російських політологів під назвою “Блогосфера як інструмент політичної активності молоді”.
Приблизно тоді ж він як очільник благодійного “Фонду Інкерман” організовував у Севастополі семінари для молоді. Проєкт мав назву “Школа активного громадянина”.
Трансформація з Мігріна у Каптєлова з майбутнім нардепом сталася у 2015 році, коли він після одруження взяв прізвище дружини.
А вже за чотири роки, у 2019-му, він пройшов до парламенту як мажоритарник від “Слуги народу”: проголосували за Каптєлова виборці 36 округу з центром у Павлограді.
Прізвище цього нардепа більшості українців може бути геть не знайомим, адже за 5 років у парламенті він лише 10 разів брав слово, найчастіше – аби передати його іншим. Натомість в ефірах регіональних медіа Каптєлов активно виступав проти вступу України до Європейського Союзу, найбільше його обурювала європейська практика перевірки джерел доходів громадян.
Україну нардеп публічно називав “маріонеткою Європи”, напрочуд “резонуючи” з улюбленою тезою Кремля про “зовнішнє управління” в Україні.
Народний депутат Каптєлов виступав також проти деколонізації міста Павлоград, яка, згідно з висновком Інституту національної пам’яті, є символом російської імперської політики.
“Я взагалі проти. Коли ухвалювали цей закон (“Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії”. – Ред.), я не голосував за нього. Бо коли війна, коли складне фінансове становище, зносити-перейменовувати і все інше – це не те, що треба”, – висловлював свою позицію Каптєлов.
Натомість наприкінці 2022 року він голосував за містобудівну реформу (законопроєкт №5655), яка впроваджувалася в інтересах забудовників і нівелювала вплив громадян на відбудову України. Такі зміни в умовах “війни, складного фінансового становища”, вочевидь, на думку Каптєлова – саме “те, що треба”. Цей законопроєкт президент Володимир Зеленський так і не підписав, відтак ухвалений закон не набув чинності.
Зазвичай Каптєлов голосує згідно з “лінією партії”, зрідка дозволяючи собі не брати участі в голосуванні.
Московські доходи родини Каптєлових
Зв’язки з державою-агресоркою у Каптєлова, як з’ясували “Схеми”, зберігаються й досі. Так, перед початком повномасштабного вторгнення – приблизно за місяць – його дружина Євгенія поїхала до Москви, де залишається досі.
У Євгенії Каптєлової в Україні був бізнес з прокату іграшок. Про нього вона в одному з інтерв’ю розповідала ще в 2021 році. А за рік потому, в іншому відео, жінка хвалилася, що завершила один з навчальних курсів у Росії.
Україну Євгенія Каптєлова, за даними джерел “Схем” з доступом до даних про перетин державного кордону між Україною та Росією, залишила 22 січня 2022 року. З Запоріжжя вона здійснила переліт до Стамбула, а звідти ввечері того ж дня вилетіла до Москви, де й зустріла початок повномасштабної війни.
У мережі можна знайти інформацію, що у Росії Каптєлова надає послуги “сімейного нутриціолога та фахівця з психосоматики” онлайн.
Заробляє Каптєлова у мережі непогано. Журналісти “Схем” наводять за приклад пропонований нею тариф “Просто послухати” за 5500 рублів (понад 2 тисячі гривень).
Однак цим її заробітки не обмежуються. З минулого року дружина депутата Верховної Ради України працює на російську державну установу, що зазначено у витягу з пенсійного фонду РФ, що є в розпорядженні журналістів.
“Схеми” зауважують, що у грудні 2023 року, наприклад, Євгенія Каптєлова отримала зарплату в державній бюджетній установі культури в Москві “Об’єднання культурних центрів південно-західного адміністративного округу”, заробила вона у грудні 52 тисячі рублів (близько 21 тисячі гривень).
Ані рублева зарплата Євгенії Каптєлової, ані її заробітки на онлайн-тренінгах у державі-агресорці її чоловік у декларації за 2023 рік не відобразив, хоча мусив згідно з чинним законодавством.
Бюджетна установа, де працює дружина українського нардепа, тісно співпрацює з іншою російською організацією – створеним на доручення Путіна для “виховання нового покоління патріотів та захисників Росії” всеросійським центром військово-спортивної підготовки молоді “Воїн”.
У бібліотеках бюджетної московської установи спільно з цією організацією проводять “патріотичні заходи”, зокрема вчать керувати дронами на віртуальному обладнанні.
У жовтні 2024-го на одному з таких заходів була присутня й дружина нардепа, на її пальці журналісти помітили обручку.
За 9 місяців цього року Каптєлова заробила загалом понад 700 тисяч рублів, це близько 300 тисяч гривень, які депутат, відповідно до закону, має вже вказати як дохід дружини в майбутній декларації за 2024 рік.
Нерухомість родини Каптєлових у Москві та не згадані нардепом у декларації діти
Згідно з фото з російської мережі “Вконтакте” у родини Каптєлових двоє неповнолітніх дітей. Про них у своїх деклараціях нардеп не згадав ані словом, хоча вказувати дітей навіть у разі окремого проживання за законом він був зобов’язаний.
“І хоча Каптєлов не вказав у декларації дохід дружини, він все ж згадав у документі, що вона є громадянкою Російської Федерації. У сина депутата – теж російський паспорт. Інформацію про це “Схеми” отримали з верифікованих витоків баз даних мешканців РФ, які підтверджуються інформацією з Федеральної податкової служби Росії. Саме за російським паспортом неповнолітній син разом з матір’ю залишив Україну напередодні повномасштабного вторгнення”, – йдеться в розслідуванні.
Також не згадав Каптєлов у деклараціях про квартиру площею 100 кв. м у будинку на Ленінському проспекті у Москві. Її власниками з 2015 року є 9 осіб, які мають однаково розподілені частки в цій квартирі. Серед них – дружина нардепа Євгенія, неповнолітній син і донька – сумарно їм належить третина цієї квартири. Окрім того, серед власників, зокрема, теща та тесть нардепа.
Журналісти знайшли на російських сайтах з продажу нерухомості оголошення про продаж квартири в такому ж будинку по сусідству з тим, де розташовано нерухомість Каптєлових. Один кв. м там коштує майже 420 тисяч рублів (близько 175 тисячі гривень).
Тобто 100 квадратних метрів такої нерухомості може коштувати близько 17,5 мільйонів гривень. А отже, вартість тієї частки квартири, якою володіють дружина і діти Каптєлова і згадок про яку немає в жодній декларації “слуги народу”, складає близько 6 мільйонів гривень.
Незалежно від того, було цю нерухомість набуто у шлюбі чи її придбала дружина нардепа ще до одруження, а також безвідносно до того, де саме розташована нерухомість, Каптєлов був зобов’язаний вказати її в декларації.
Збіги у поїздках за кордон
Офіційно Роман та Євгенія Каптєлови досі перебувають у шлюбі. На те, що шлюб може існувати не лише на папері, натякають дивовижні “збіги” у закордонних поїздках обох членів подружжя.
Зокрема, Євгенія Каптєлова за час повномасштабної війни кілька разів літала з Росії до Туреччини і назад.
Першу таку поїздку вона здійснила 1 червня 2022 року: з російського Сочі Каптєлова полетіла до Анталії, 7 червня повернулася до Москви.
При цьому “Схеми” звернули увагу на певний збіг: відсутність депутата в Раді під час мандрівок дружини до Туреччини.
Наприклад, коли Євгенія Каптєлова літала з Грозного до Стамбула з 5 по 9 липня 2022-го року, у Верховній Раді проходили пленарні засідання.
За даними електронної системи парламенту, “слуга” Каптєлов у ці дні або не голосував, або значився відсутнім. “Схеми” стверджують, що у цей час він перебував за кордоном.
Така сама історія повторилася у період з 14 по 21 вересня 2022-го року, коли Євгенія Каптєлова злітала в Стамбул і повернулась до Москви, її чоловік на засіданнях не з’являвся, бо перебував за кордоном.
Повторилась ситуація і у період з 8 по 12 січня 2023-го року, коли дружина нардепа вкотре попрямувала до Туреччини.
На пленарних засіданнях, що проходили у ВРУ 12 та 13 січня, депутат Каптєлов в ці дні або не голосував, або був “відсутнім”. І тоді він, за даними “Схем”, також перебував за межами України.
“Схеми” звернулися до Апарату парламенту з запитом, чи оформлював нардеп відрядження у ці дні. У відповіді їм відмовили, пославшись на те, що в умовах воєнного стану ці дані обмежені.
Сам Каптєлов на запитання журналістів відповів письмово. Від дітей він відхрестився.
“Щодо родини: я ніколи не приховував, що моя дружина є громадянкою Росії. З моменту введення воєнного стану вона не перебуває в Україні, що пояснюється правовими та фактичними обставинами. Мої діти не мають українського громадянства, а я юридично не маю офіційного статусу батька через обставини, на які не маю впливу“, – йдеться у відповіді “слуги”.
Однак витяг з державного реєстру актів цивільного стану свідчить, що нардеп залишається у шлюбі з дружиною та значиться батьком дітей.
“Щодо нерухомості в Москві, яка, за вашими даними, належить моїй дружині, я не маю і ніколи не мав інформації про її майнові права. Доходи моєї дружини, що підлягають декларуванню, були внесені у декларацію і будуть внесені наступного року відповідно до чинного законодавства“, – переконує він, маючи на увазі доходи дружини в Україні, а не зароблене нею у Москві.
Поцікавилися журналісти у Каптєлова і його виїздами за кордон, які збігаються з його відсутністю у Раді під час голосування і поїздками дружини з Росії до Туреччини.
“Ці поїздки здійснювались з офіційною метою та у зв’язку з особистими обставинами. Всі ці поїздки були належним чином задекларовані відповідно до чинного законодавства. Моє спілкування з родиною обмежувалось кількома зустрічами через обставини, на які я не можу вплинути. З моменту введення воєнного стану я не мав відпустки та не відпочивав“, – відповів нардеп.
Натомість прохання уточнити мету відряджень та надати копії відповідних розпоряджень депутат проігнорував.
Не вбачає Каптєлов також ніяких ризиків у тому, що родина нардепа мешкає у державі-агресорці у розпал повномасштабної війни.
“Питання, пов’язані з моїм особистим життям, є винятково приватними і не впливають на виконання моїх обов’язків народного депутата України. У своїй діяльності я завжди керуюсь інтересами держави і дію в межах закону”, – йдеться у його відповіді на запит “Схем”.
Яку відповідальність мав би понести Каптєлов за приховування доходів родини і нерухомості у країні-агресорці
Законодавством України передбачено, що за недекларування певного майна на суму від 300 тисяч до 1,5 мільйона посадовець несе адміністративну відповідальність і може відбутися штрафом. А ось за приховані статки вартістю від 1,5 до 6 млн настає кримінальна відповідальність з перспективою реального тюремного терміну – позбавлення волі на два роки.
Водночас Каптєлов є членом бюджетного комітету Ради, через який проходять документи, що можуть становити державну таємницю. Тож потенційно виникає ризик потрапляння цієї розвідінформації до рук агресора.
Тим часом спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук назвав проживання родичів українських нардепів у Росії під час війни “дивним” і заявив, що у таких випадках народні обранці мають нести відповідальність.
“Безвідносно до цього конкретного випадку, мені здається, що будь-хто, хто є в родинних відносинах з народними депутатами, в принципі, мають перебувати в Україні, бо для мене якось дивно, якщо хтось перебуває в Російській Федерації. Це безперечно персональна відповідальність кожного депутата, і він повинен нести за це відповідну політичну, у разі підтвердження інших наслідків, і юридичну відповідальність”, – сказав Стефанчук.
Comments (0)