Назар Приходько про ППО: ну дуже дивна тактика, коли рої дронів пропускаються через декілька областей України до міст, які можуть їх збивати

Давно назрівало – визріло.

Сьогодні поговоримо про російські дрони і стан нашої енергетичної інфраструктури. Почнемо з дронів.

Думаю, всі пам’ятають жовтень 2022-го року, коли Шахед буквально зруйнував старий будинок в центрі Києва? Як його перед цим мєнти пробували збити з автоматів?

З того часу, пройшло трохи більше двох років. Ситуація змінилася докорінно. Але чи стала вона кращою чи гіршою? Ні те і не те – вона стала багаторівневішою. В усіх сенсах. Так, у нас зʼявилася широка номенклатура для збиття російських дронів, у нас зʼявилося багато різноманітних засобів РЕБ, які їх «ловлять», змушуючи кружляти довкола власної осі або падати, у нас є чудові хлопці і дівчата у мобільних групах і різноманітних розрахунках…

Та є і цілий комплекс тактичних, стратегічних та психологічних проблем, які досі не вирішено. Давайте по порядку.

Почнемо з тактики: дивна, ну дуже дивна тактика, коли рої дронів пропускаються через декілька областей України до міст, які можуть їх збивати. Тобто, виглядає це так, що «по полям, по полям рой е.учий летит к нам». Передовсім, це стосується Києва, звісно, та не тому, що я тут живу. Стосується Києва це тому, що мені, та й всім моїм землякам з 24.02.2022 вуха проїли сентенцією про те, що для Путіна Київ – «головна мета». Так якщо головна мета, то треба «трошка тойво»? А то виходить так, що Київ кошмарять ПРОСТО на постійній основі – як не ракетами, при тому всякими різними, і дуже навіть складними для ППО, то дронами. Щодня і щоночі. І отут ми підходимо до стратегії.

Стратегія теж дивна. Якщо для Путіна постійне кошмарення столиці України – є однією з ідеологічних платформ, то який сенс нашій владі це щоденно допускати? (Тільки не треба зараз грудьми кидатися і захищати спираючись на патерналістський патріотизм – краще читайте далі). Так от: який сенс для нашої влади допускати щоденне, чи радше сказати щоночне, кошмарення Києва?

Сигнал посольствам «допомагайте більше!» чи сигнал громадянам «ми не вивозим, у нас від Сумщини до Києва диряга, і далі буде ще гірше»? Якщо перший варіант – то посольства з такими темпами і плюнуть можуть. Навіщо послам, консулам та іншим працівникам амбасад щоночі чути «ТИДИДИДИЩ! БАХ! БУМ, БУМ, БУМ!»? А якщо для нас, то це і є питання психології, про яке я згадував вище і на ньому ми зупинимось детальніше:

Чому я говорю про російські дрони, себто номенклатуру, яка ширша за слово «Шахеди»? Візьмем уривок із сьогоднішнього зведення Повітряних сил щодо чергової нічної атаки:

«Під час нічної атаки ворог випустив рекордну кількість ударних БпЛА типу «Shahed» та безпілотників невстановленого типу із напрямків — Орел, Брянськ, Курськ, Приморсько-Ахтарськ». Що значить «невстановленого типу»? Це – ГЕРБЕРИ називається! Аналог Шахеда з пінопласту і пластику, значно легший, значно гірший, ну і набагато менш заряджений вибухівкою. Всі це знають, всі вже ті «Гербери» бачили лежачими на землі, всі вже їх розбирали… Вони падають самі, вони в РБ залітають, «локаційно втрачено 50 штук»…А ні – «невстановлений тип». А потім, недобросовісні моніторингові канали вночі пишуть про «100 шахедів на Київ»… Кому це вигідно? Тут же вже не тільки збройний, тут же вже психологічний кошмар іде..

Та якщо відійти від Києва і знову згадати нічну атаку, то бозна звідки, бозна скільки пролетівши, три Шахеда наробили біди в Тернополі… Енергетика, вода… І от в наступній частині аналізу ми і зосередимось на стані нашої енергетичної інфраструктури.

Так от: два повних роки пройшло. Два. А пара-трійка Шахедів ДОСІ можуть наробити біди в місті. В даному сенсі не просто у місті, а у обласному центрі, на секундочку.

І тут до нашої влади приходить комплексне, дуалістичне, я б сказав питання: а де нормальна антидронова ППО окрім міст-мільйонників? Що там із захистом енергетичних обʼєктів НЕ ВІД РАКЕТ, а хоча б від дронів?

Почну з того, що грошей та обладнання для не тільки відновлення, а й модернізації нашої енергосистеми, з листопада 2022-го року було виділено СТІЛЬКИ, що можна Болгарію заживити. Це раз. Два: на ЗАХИСТ нашої енергетичної інфраструктури було виділено грошей і обладнання СТІЛЬКИ, що Молдову можна було б накрити бомбонепробивним куполом.

Та от біда: у нас спочатку Мустафа Наєм відповідав за захист енергоструктури, (Трипільска ТЕС тому яскравий доказ), а потім, той таки Мустафа Наєм побіг у The Times розповідати, що винен не він, а «чиновники в Кабміні Шмигаля, які тримають в руках гаманець». Сергій Сухомлин, що прийшов замість Наєма, там же в статті сказав, що справа не в чиновниках, а у підрядниках, «які очікували надто великого прибутку»…

«Петро киває на Івана – Іван киває на Петра», а в результаті три дрона на декілька годин роблять Тернополю боляче.

ОКРІМ ТОГО, (і про це вам не розкаже The Times): коли ти будуєш нові трансформатори (на яких теж крадуть, і НАБУ регулярно накриває таких ділків, та зараз не про це), то треба будувати їх не просто за принципом «понатикаємо, а там як буде» – треба мати СИСТЕМУ, а системи немає, внаслідок чого виникають додаткові проблеми в енергетиці. Коли саджають якусь агрокультуру, то дотримуються якихось правил, технологій, часових рамок… Теж саме і з енергетикою. Мало б бути. А цього нема. Понатикали де попало, а потім дивуються, чому ж воно не так працює…

І ще одне: ви знаєте про борги? Якщо ні – розповідаю: Дуже великі борги перед зеленою генерацією – 27 млрд гривень. Це може призвести до підвищення тарифу для Укренерго. Є накопичені внутрішні борги на рівні 16 млрд гривень. Це заборгував Енергоатом. Є борги, які можуть бути закриті взаємозаліками, а є борги без джерел. Є проблема і щодо Водоканалу. Вони зараз практично всі збиткові і всі заборгували за електроенергію. Їх відключати заборонено, але енергетики забирають у них гроші, яких їм бракує на власні потреби.

Отак от. Тобто мало того, що практично вся енергетика в боргах – вона ще й вся під ударом, як через корупційність та некомпетентність уряду та органів, що відповідають за захист і відновлення, так і через дуже-дуже дивну стратегію і тактику стосовно відбиття дронових нальотів. Про ракетні я тут не говоритиму. Дронової проблеми і без того вистачає.

Розумію, що позитиву в двох частинах вкрай мало, однак – може хтось хто треба прочитає і зробить бодай якісь корисні висновки.

Comments (0)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *